Zapraszam także tutaj:

piątek, 23 listopada 2012

Jak zmywać oleje? Kilka porad i patentów


Niedomycie oleju to jeden z głównych czynników, który zniechęca do jego używania. Zwłaszcza na początku przygody z olejowaniem można napotkać trudności - to irytujące, kiedy po kilku godzinach siedzenia w czepku, a następnie mycia i suszenia okazuje się, że włosy są tłuste.
 
Wskazówka dla początkujących włosomaniaczek:
Przede wszystkim pamiętaj, że zmywanie oleju jest przede wszystkim kwestią wprawy. Pierwsze olejowania mogą zakończyć się niedomyciem (w moim przypadku też tak było), ale potem sama zobaczysz, że kiedy wypracujesz odpowiednią technikę, nic takiego nie będzie miało miejsca. Mycie naolejowanych włosów właściwie niczym nie różni się od mycia bez oleju, można to bez przeszkód zrobić za pomocą łagodnego szamponu.
 
Poniżej przedstawiam kilka rad dotyczących zmywania oleju. Jeśli masz z tym trudności, zachęcam do wypróbowania tych kilku patentów i porad przetestowanych przez rzeszę starszych stażem włosomaniaczek :)
 
 
1. Nie nakładaj za dużo oleju  
To pierwsza ważna rada. Aby olej zadziałał, nie musimy nakładać go w takiej ilości, aby spływał nam z włosów. Do naolejowania nawet długich włosów na ogół wystarcza jedna stołowa łyżka oleju. Taką ilość należy po trochu nabierać opuszkami palców, lekko rozprowadzić na dłoniach i delikatnie smarować włosy podzielone na partie. Dzięki temu olej pokryje je dokładnie i jednocześnie w optymalnej ilości. Nie ma sensu przesadzać, bo czasem mniej znaczy dla włosów więcej :) Oczywiście im mniej oleju nałożymy, tym łatwiej będzie go zmyć, dlatego należy mieć to na uwadze.
 
2. Łącz olej z odżywką  
Jeśli masz problem ze zmyciem samego oleju, możesz spróbować nałożyć go na odżywkę. Na lekko wilgotne włosy nakładamy porcję odżywki, a następnie łyżkę oleju. Znajdujące się w odżywce detergenty zemulgują olej, ułatwiając jego zmycie.
 
3. Maska po myciu 
Na wilgotne włosy po umyciu nałóż na kilkanaście minut maskę lub odżywkę - również w tym przypadku dzięki detergentom ewentualne resztki niezmytego oleju zostaną zemulgowane i usunięte.
 
4. Potraktuj szamponem "na sucho"
Zanim zmoczysz naolejowane włosy, wetrzyj w nie porcję lekko rozcieńczonego szamponu i pozostaw na chwilę, a następnie umyj włosy. Szampon zemulguje tłuszcz, dzięki czemu będzie go łatwiej usunąć.
 
5. Myj dwa razy!  
Już prawie zapomniałam o tym punkcie, z racji tego, że sama zawsze myję włosy dwukrotnie, ale wiem, że niektóre z Was robią to tylko raz. Dla jasności - na mokre włosy nakładamy szampon, masujemy, spłukujemy, a następnie całą czynność powtarzamy. Dwukrotne mycie daje większą pewność, że olej zostanie usunięty :)
 
6. Bądź dokładna 
Prosta zasada. Myjąc naolejowane włosy miej na uwadze to, aby dotrzeć z szamponem do wszystkich ich partii i po prostu zrobić to dokładnie. Dla pewności użyj odrobinę większej niż zwykle ilości szamponu, potraktuj nim nie tylko skórę głowy, ale także włosy na długości (delikatnie!).
 
 
Uwaga! Skuteczność zmywania oleju nie zależy od użytego szamponu. Większość łagodnych detergentów bez problemu sobie z tym radzi, nie warto więc stosować szamponów ze SLS, gdyż wypłukują one wiele cennych składników pozostawionych przez olej.
 
Oczywiście każde włosy są inne i mają inne potrzeby. Jeśli mimo prób nie potrafisz obyć się bez siarczanowego szamponu, nie ma tragedii - postępuj po prostu tak, jak lubią Twoje włosy. Wiem jednak, że nie warto rezygnować z olejowania, tylko poćwiczyć, poeksperymentować, a efekty na pewno się pojawią :)
 
Znacie jakieś inne patenty na zmywanie oleju?
 
Pozdrawiam,
Klaudia

PS. Notka z dedykacją i pozdrowieniami dla Kury :))

17 komentarzy:

  1. jestem Twoją inspiracją.. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. i naturalnie ja i moje źle zmyte włosy po olejku dziękujemy za dedykację i pozdrowienia. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatny wpis- gdy zaczynałam olejowanie włosów to miałąm duże trudności ze zmycie oliwy. A najgorzej było, gdy używałam szamponu Babydream. To bardzo przydatne rady dlapoczątkujących :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. szampon Babydream mi akurat też nie przypadł do gustu, choć nie jestem pewna, czy jego niedomywanie oleju wynikało z jego działania czy mojego niedoświadczenia. tak czy inaczej, nie lubię go, bo ma wiele innych wad i więcej nie kupię :D

      Usuń
    2. Ja akurat stosuję Babydream (a kupiłam go przez przypadek - pomyliłam z Babydream fur Mama) i bardzo go sobie cenię.
      @Klaudia, możesz wymienić te wady? Bo jestem ciekawa. :D

      Usuń
    3. no chociażby zapach, to, że włosy są po nim poplątane, nie zawsze domywa włosy, jest mało wydajny... chociaż w sumie za taką cenę to i tak nie jest najgorszy :P ale zdecydowanie wolę BDFM

      Usuń
  4. za pierwszym razem nałożyłam tyyyle olejku,że z włosów mi po prosu ciekło:D hah;d
    nigdy więcej;d

    OdpowiedzUsuń
  5. Z początku, gdy zaczynałam olejowanie, ciężko było mi zmyć oleje, ale po prostu za dużo ładowałam na włosy :)

    OdpowiedzUsuń
  6. MEGA przydatny post.
    dziękuje :)!

    OdpowiedzUsuń
  7. Bledy poczatkow-im wiecej, tym lepiej ;)
    ajj ;) Jak wspomnie moje pierwsze olejowanie i zawiedzenie, gdy po zmyciu oleju mialam tluste wlosy... : P

    OdpowiedzUsuń
  8. Też kiedyś nie domywałam dokładnie :(

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo się cieszę, że dałaś ten post:) Właśnie się przymierzam do mojego pierwszego olejowania, a znając moją kapryśną skórę jestem prawie pewna, że będzie jakiś protest. Mam nadzieję, że dzięki temu co napisałaś, mniejszy :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  11. też z początku zdarzało mi się miec niedomyte włosy, ale teraz już mam swoje metody. olejuję na odzywkę, co daje u mnie o wiele lepsze efekty ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Czy dodawanie kilku kropel do szamponu olejku rycynowego przy każdym myciu przyniesie jakieś efekty? Czy to będzie jedynie marnowanie go (oleju)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. przyniesie :) włosy są gładsze i bardziej zdyscyplinowane. tylko pamiętaj, żeby to była kropelka, zwłaszcza w przypadku olejku rycynowego.

      Usuń
  13. Dziękuję za odpowiedź ;)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...