Zapraszam także tutaj:

piątek, 21 września 2012

Jak prawidłowo szczotkować włosy?


Prawidłowe używanie grzebienia/szczotki to dla włosów sprawa bardzo istotna. Jeśli robimy to źle, wyrządzamy im o wiele więcej szkody niż pożytku. Nieprawidłowe szczotkowanie może być przyczyną uszkodzenia włosów, ich nadmiernego wypadania, a nawet puszenia się. Jak więc szczotkować włosy?
 
Najważniejszą rzeczą jest to, aby podczas czesania obchodzić się z włosami bardzo, bardzo delikatnie - niezależnie od tego, czy czeszemy je na sucho, czy na mokro i od tego, czym to robimy. Włos, choć zasadniczo jest dość wytrzymałą strukturą, może nie wytrzymać zbyt mocnego rozczesywania. Jeśli używamy zbyt dużo siły podczas czesania, włosy połamią się i powypadają. Nie ma więc mowy o żadnym szarpaniu, ciągnięciu i rozczesywaniu kołtunów grzebieniem.
 
Kolejną ważną rzeczą jest to, że na mokro rozczesujemy tylko włosy kręcone i falowane, za to proste jedynie na sucho. Mokry włos jest o wiele bardziej podatny na uszkodzenia niż suchy, gdyż jego łuski są rozchylone, jednak w przypadku kręconych włosów rozczesywanie na sucho sprzyja puszeniu oraz łamaniu włosów o naturalnie skręconej fakturze. Stąd wynikają te różnice.
 
tego im oszczędźmy :)
Następnym punktem jest to, czego używamy do czesania. Najbezpieczniejszym dla włosów narzędziem jest drewniany grzebień lub szczotka z naturalnego włosia. Najgorszym szczotka z metalowymi igłami i wystającymi plastikowymi elementami. W plastiku znajdują się niewidoczne gołym okiem mikroubytki, które naruszają strukturę włosa, poza tym w taką szczotkę włosy łatwo się wplątują i łamią przy okazji. Włosów nie należy także czesać zbyt często, gdyż wzmaga to ich wypadanie.
 
 
 

Jak szczotkować włosy kręcone i falowane?

Jak wspomniałam, włosy kręcone i falowane rozczesujemy tylko na mokro, po umyciu i nałożeniu na nie odżywki. Robimy to oczywiście delikatnie, najlepiej za pomocą drewnianego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Suche włosy w ciągu dnia przeczesujemy jedynie palcami, aby uniknąć puchu.

 

Jak szczotkować włosy proste?

Włosy proste z kolei rozczesujemy jedynie na sucho. Jeśli wydaje Ci się, że jeśli nie zrobisz tego zaraz po umyciu, to będziesz miała na głowie jeden wielki kołtun, to jesteś w błędzie :) Włosy suche rozczesuje się o wiele łatwiej. Jeśli po umyciu nałożyłaś na nie odżywkę, do ich rozczesania wystarczy tylko kilka pociągnięć grzebieniem.
 
Rozczesywanie zaczynamy zawsze od końcówek włosów, stopniowo poruszając się w górę. Dzięki temu unikamy kumulujących się kołtunów, które powstają podczas rozczesywania od góry (a wiele osób tak właśnie robi...). Możemy to robić zarówno głową w dół, jak i w "normalnej", pionowej pozycji :)
 
Poniższe obrazki przedstawiają etapy rozczesywania prostych włosów w pozycji z głową w dół:
 
 
Rozczesując włosy w ten sposób, zaczynamy najpierw od końcówek, a następnie od wierzchnich warstw, przechodząc stopniowo do reszty pasm.
 
I pamiętamy zawsze o tym, aby robić to delikatnie :)
 
Pozdrawiam,
Klaudia

7 komentarzy:

 1. Pomimo, że mam włosy proste rozczesuje je jak są jeszcze mokre szczotką z naturalnym włosiem, bo nie znoszę mieć na głowie mokrych nierozczesanych kłaków :D Nigdy nie mam kołtunów, przez co rozczesywanie trwa dosłownie kilka sekund więc nie zauważyłam, żeby takie czesanie źle na nie wpływało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też tak kiedyś robiłam, ale aktualnie nie cierpię czesania mokrych włosów, bo jest z tym dużo więcej roboty niż z czesaniem na sucho, na sucho włosy praktycznie rozczesują się same, a tu musisz się męczyć oddzielnie z każdym pasemkiem... myślę, że właśnie m.in. przez czesanie na mokro zniszczyłam sobie włosy :P

   Usuń
  2. Ja mam właśnie odwrotnie :D Wszystko zależy od włosów :)

   Usuń
 2. ja mam falowane włosy i nie czeszę ich jak są bardzo mokre. muszę być osuszone podkoszulkiem. i też czeszę je wtedy z głową w dół. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny post. Postępuję według tych wskazówek, muszę tylko zakupić sobie jakąś porządną szczotkę ;).

  OdpowiedzUsuń
 4. mam włosy tak nijako falowane i muszę je czesać na mookro;<
  marzy mi się TT;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam co się działo na mojej głowie po rozczesywaniu fal zwykłą szczotką..
  Anomalia

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...