Zapraszam także tutaj:

wtorek, 12 lutego 2013

Jak przygotować zdrowy koktajl owocowy?

http://www.photos-gratuites.org/

Koktajle owocowe to zdecydowanie mój ulubiony sposób na uzupełnienie witamin :) Taka przekąska jest nie tylko smaczna, ale także zdrowa i pożywna, jeśli tylko odpowiednio ją przygotujemy. Ostatnio bardzo często przygotowuję takie koktajle dla siebie i moich domowników, którzy natychmiast zaczynają narzekanie - bo nie słodkie, bo z kefirem, a lepsze z mlekiem, bo pływają kawałki owoców. Niewiele pomaga tłumaczenie, że tak jest zdrowiej, bo oni chcą przede wszystkim, żeby im smakowało. Ja mam do tego odmienne podejście - traktuję te koktajle jak suplement, dlatego zależy mi na tym, żeby miały jak najkorzystniejszy wpływ na mój organizm :) Postanowiłam więc spisać kilka zasad, jakich należy przestrzegać, aby owocowy koktajl jak najlepiej nam służył.

Podstawowa zasada - chyba oczywista - przygotowujemy koktajl sami, ze świeżych owoców, a nie kupujemy gotowego jogurtu w sklepie. Kupne jogurty owocowe mają się nijak do zdrowego odżywiania, choćby nie wiem ile informacji o tym, że produkt jest dietetyczny albo zawiera całe kawałki owoców się na nich znajdowało.

Skoro to już jest jasne, możemy przejść do przygotowywania samego koktajlu :)

  • Do przygotowania koktajlu nie używamy mleka.
http://thirtythursdays.wordpress.com/
Zamiast tego dodajemy kefir, maślankę lub jogurt naturalny. To, co dzisiaj kupowane jest w marketach pod nazwą mleko jest w rzeczywistości białym wyjałowionym płynem nie zawierającym żadnych substancji odżywczych, w dodatku ciężkostrawnym. Kefiry i jogurty zawierają przynajmniej żywe kultury bakterii, które ułatwiają trawienie. Więcej na temat szkodliwości mleka możecie przeczytać tutaj.

Ja osobiście najczęściej używam kefiru, bo odpowiada mi lekko kwaskowy smak. Po jogurt sięgam rzadziej, bo ciężko jest mi trafić na taki, który mi odpowiada (tzn. na płynny, a nie taki, który można by kroić nożem ;/).

  • Nie dosładzamy cukrem.
Słodzenie koktajlu cukrem również mija się z celem, bo po to robimy domowy koktajl, aby uniknąć cukru dodawanego do kupnych. Właściwie koktajlu w ogóle najlepiej jest nie słodzić, ale w przypadku używania bardziej kwaśnych owoców (np. malin, kiwi) możemy dodać trochę miodu. Dobrym rozwiązaniem jest też dodanie do kwaśnego koktajlu kawałka słodkiego owocu, np. banana oraz zastąpienie kefiru jogurtem naturalnym.

  • Dodajemy owoce ze skórką.
Oczywiście nie pomarańcze czy banany, ale na pewno jabłka, gruszki, a nawet kiwi. W skórce tych owoców znajduje się najwięcej substancji odżywczych, które przez nasze przyzwyczajenia często lądują w koszu. To po prostu marnotrawstwo :) Nawet jeśli jedząc owoce solo nie lubimy jeść ich ze skórką, koktajl daje nam możliwość zmielenia jej za pomocą blendera, dzięki czemu będzie prawie niewyczuwalna podczas picia. Ponadto dzięki temu koktajl będzie bardziej pożywny i z powodzeniem zastąpi drugie śniadanie.

  • Dodatki
Dla mnie robienie koktajlu to świetna okazja do tego, aby jeszcze coś zdrowego do niego dodać :) Najczęściej są to składniki, których nie zjem solo, ale które idealnie sprawdzą się w koktajlu, np. siemię lniane, zarodki pszenne lub otręby. Zmiksowane są w koktajlu zupełnie niewyczuwalne, a idealnie uzupełniają go o cenne substancje i dodatkowe witaminy. To dzięki nim koktajl rewelacyjnie spełnia swoją rolę :)


Takie owocowe koktajle pijam ostatnio nawet po kilka razy w tygodniu. Dzięki nim udaje mi się ograniczyć słodycze oraz jedzenie sklepowych jogurtów, których byłam wielką miłośniczką, a także dostarczyć organizmowi cennych składników. Poza tym zauważyłam, że takie koktajle niesamowicie dodają wigoru i energii, nawet w stanie skrajnego zmęczenia :)

Smacznego!

8 komentarzy:

  1. Odkąd mam blender, koktajle są częścią mojej codzienności ;-) Nie używam mleka, a słodzę tylko miodem ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. musze wreszcie kupić blender... :/

    OdpowiedzUsuń
  3. moze podalabys kilka gotowych przepisow z proporcjami? Uwielbiam koktajle chetnie bym wyprobowala:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hmm myślałam nad tym, ale właściwie ciężko mi stworzyć jakiś konkretny przepis, bo za każdym razem używam innych owoców i dodatków :)) weź po prostu owoce, które lubisz, zmiksuj i dodaj kefiru, siemienia itd :)

      Usuń
  4. Mam szczęscie, że moja mama zakochana jest w koktajlach owocowych i niemalże codziennie mam mozliwość wypicia takiego cuda truskawkowego :)
    Anomalia

    OdpowiedzUsuń
  5. A znasz może jakiś nie-mleczny zamiennik dla kefiru/jogurtu? Jestem niestety uczulona na mleko i wszelkie jego przetwory, a jednocześnie kocham koktajle. :C "Mleko" sojowe raczej odpada, ""mleko"kozie" już w ogóle, bo po nim mój brzuch boli niemiłosiernie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hmm, może po prostu spróbuj koktajli z wodą mineralną?

      Usuń
  6. tylko mleko uht jest wyjalowione, reszta jest spasteryzowana, czyli równiez poddana wysokiej temperaturze (ale mniejszej niz uht!) i nie jest calkowicie jalowe. Pasteryzacja ma na celu zmiejszenie liczby bakterii oraz zabicie ewentualnych drobnoustrojow chorobotworczych (np pratkow gruzlicy bydlecej), co jest raczej pozyteczne :) nie popadajmy w paranoję! :D faaaaaaajny blog!

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...